k

Chov psů

Proč se psi válí

[27.01.2009] Občas se stane, že pes při procházce objeví nepříjemně zapáchající lejno či mršinu a vyválí se.

Občas se stane, že pes při procházce objeví nepříjemně zapáchající lejno či mršinu a vyválí se.Tímto způsobem se psi zbavovali svého pachu před lovem - tedy spíše prapředci našich psů. Svůj vlastní pach překryli pachem z mršiny nebo z výkalů, aby je kořist neucítila.

Vůně, která našemu lidskému nosu není vůbec příjemná je pro naše psy lákavá a tímto způsobem se mohou "navonět" i pro svou oblíbenou osobu nebo ve snaze zaujmout partnera či smečku. Obvykle se psi válí ve snaze naparfémovat si krk a okolní partie (hlava, ramena). Plně objasněno toto chování dosud není.

Obzvlášť lákavé jsou pro psy čerstvé výkaly či rozkládající se zbytky, mršiny, někteří psi preferují rybí pach.

S tímto pro psa přirozeným chováním se setkal snad každý majitel psa a pro majitele je to samozřejmě nepříjemné. Důležité je vědět, že se jedná o instinktivní chování.

Řešením se zdá být pouze dobrá ovladatelnost psa, pes by měl reagovat na povel "FUJ" a nechat se přivolat. V místech, kde předpokládáme větší výskyt mršin či zapáchajících látek vodit psa na vodítku. Tato nepříjemnost může potkat i majitele velmi poslušného psa, který svého psa ztratil z dohledu - pes se vyválí pár metrů od majitele schovaný za keřem. Častější je toto chování u štěňátek a mladých psů, ale nedá se 100% tvrdit, že by se vzrůstajícím věkem psa vymizelo.


 

© 2009 Ambra psí škola Věry Brunclíkové - 602 368 265 - Praha | kde nás najdete | napište nám