k

Výcvik pro lovecké psy

obrázek loveckého psa

Vlastníte-li psa loveckého plemene, jistě oceníte rady a informace, které dostanete v individuálních lekcích. Konkrétní přehled o využití Vašeho loveckého psa a přípravě na zkoušky jistě ocení každý, kdo potřebuje svého loveckého psa uchovnit. Některé způsoby výcviku loveckých psů nejsou vždy humánní - v naší psí škole jsou humánní metody samozřejmostí a velmi důležitá je pomoc odborníka, který Vám vysvětlí, jak máte svého psa učit sami. Lovecká plemena je nutné učit jinak ... Prvním předpokladem pro lovecký výcvik je naprosté zvládnutí základní poslušnosti a současně je výuka vedena tak, aby při Vašem možném pozdějším rozhodnutí cíleně se připravovat na zkoušku byly položeny pevné základy.

Při výuce se dozvíte, jak učit svého psa:

a) nácvik aportu s atrapou (králičí vycpanina)

Aport je většinou myslivců považován za základ výcviku. Na rozdíl od služebních plemen, která aportují pouze aportovací činku (= kozlík), musí lovecký pes naprosto bez problémů aportovat jakoukoli zvěř tj. pernatou ( bažant, kachna) nebo srstnatou (králík, zajíc) event. škodnou a to ve stavu teplém i studeném.

b) vodění na řemeni

Tento cvik nedělá problémy psům, kteří zvládají chůzi u nohy. Rozdíl je pouze v tom, že se chodí v těsné blízkosti přírodních překážek (okolo stromů, přes příkopy) a psa nesmíme nijak usměrňovat.

c) nácvik šoulačky

Poměrně obtížná disciplína, kdy pes následuje vůdce u nohy / častěji jde přímo za ním tzv. "za patami" / na vzdálenost 50 kroků, pak je nenápadným posuňkem odložen, zatímco vůdce pokračuje dalších 50 krků sám. Poté psa opět posuňkem přivolá, ten se zapojí opět za něj a pokračují dalších 50 kroků. Následuje další odložení stejným způsobem, vůdce se schová do úkrytu a vystřelí. Pes musí zůstat na místě naprosto klidný a vyčkat návratu vůdce.

d) slídění

Pro většinu plemen je požadováno tkzv. člunkovité prohledávání terénu do stran asi 40 m od vůdce

e) chování po výstřelu

Pes musí po výstřelu zůstat naprosto vyrovnaný. Slídič pokračuje ve slídění, u ohařů je většinou požadováno okamžité daunování.

Všechny tyto disciplíny jsou součástí různých typů loveckých zkoušek. Pro zájemce je zde i možnost předběžné přípravy na jejich absolvování, zejména jedná-li se o:

  • Vlečku se zvěří srstnatou nebo pernatou
    (zvěř se táhne po zemi do vzdálenosti asi 100 m, kde se zanechá. Pes na jeden povel stopu sleduje, zvěř aportuje a odevzdá až na další povel)
  • Pohození
    (zvěř se pohodí do vyšší krytiny ve vzdálenosti asi 30 m, pes ji musí navětřit, na jeden povel prohledat porost, zvěř najít a přinést)
  • Přinášení kachny z vody
    (kachna se hodí do vody asi 10 m, pes ji na jeden povel vynese na břeh a odevzdá, bez toho, že by ji při oklepávání upustil nebo si odmítl sednout, protože je mokrý)


Mnoho majitelů loveckých plemen, která jsou dnes velmi oblíbena možná získalo představu, co všechno mohou svého čtyřnohého přítele pod odborným vedením v naší psí škole naučit. Mnoho loveckých plemen nemá zájem o pískací hračky ani míček, kterými se snaží majitel zaujmout pozornost při nácviku základní poslušnosti.
Je důležité vědět, že ačkoliv v tuto chvíli nejste plně rozhodnuti lovecký výcvik absolvovat, potřebujete odborníky, kteří Vám vysvětlí, jakým způsobem učit lovecké psy - třeba přivolání ... Výcvik s opravdovou zvěří je jen pro skutečně vážné zájemce a samozřejmě jsme schopni zajistit kachny, zajíce, bažanty (máte dostatečně velký mrazák, kde budete svému psovi "úlovky" na nácvik schovávat ?). V začátcích lze cvičit s atrapami.

Chcete se k nám přijet domluvit ?

Kontaktujte nás na ambra@psiskola.cz

nebo telefonujte 602 368 265, abychom se domluvili na setkání.

 


aktuality
Štěňátka na prodej
[11.12.2018] Přijímáme rezervace na štěňátka ! Matka Sheila Ambra.P. (po matce import Rakousko Wicca of Magic Border´s) + Otec: Brandy CONQUEST import Holandsko
My cvičíme za Vás - poslední jedno volné místo na prosinec ! A jedno volné místo od poloviny ledna
[4.12.2018] Pes může být ubytován v domě. Váš pes bude umět poslouchat tak, jak potřebujete - mezi psy a lidmi, lze včetně přivolání. Naučíte se svého vycvičeného psa vést tak, jako byste ho cvičili sami. Co byste chtěli, aby váš pes uměl ? Určitě víte, že podobným způsobem se cvičí psí asistenti pro nevidomé -
Přejeme krásné a pohodové vánoční svátky.
[23.12.2017]
Hledám adoptivní rodiče - sponzory pro tři mláďata opic a jednoho opičího seniora
[31.7.2017] Již nějakou dobu jsem opičí máma na mateřské dovolené s opičími trojčaty, dva kluci a jedna holka. Vždycky jsem toužila jednoho krásného dne odjet do opičího útulku na Borneo a využít všechny moje schopnosti a zkušenosti… tak teď to mám. A k tomu jeden dospělý opičák …
Nikdo z nás není docela normální . . .
[30.7.2017] Prázdninový pátek byla v naší škole akcička pro naše zákazníky a jejich psí kámoše. Všichni se mohli předvádět po svém, tak někteří páníčci rovnou přijeli s oblečenými psy ... z auta právě vystoupila Červená Karkulka ...
 
  

Kurzy psí školy > Výcvik pro lovecké psy
© 2009 Ambra psí škola Věry Brunclíkové - 602 368 265 - Praha | kde nás najdete | napište nám