Slyšeli jste už o speciálním simulátoru pohybu pro psy?

[27.01.2009] Jejich popularita v zahraničí stále stoupá

Speciální simulátory pohybu pro psy

V zahraničí se objevily speciální stroje pro psy a jejich popularita stoupá. Stroje jsou určeny pro psy, kteří z jakýchkoliv důvodů potřebují zlepšit svou kondici – ať už z důvodů přípravy na výstavu, nebo třeba při rehabilitaci po zranění či oslabení z nemoci. Stroj je opatřen pohyblivým pásem s protiskluzovou vrstvou, který se pohybuje rychlostí 0 – 30 km/hod., pro zvýšení zátěže lze též volit náklon a záklon až 20 stupňů. Součástí je elektronické měření času a rychlosti běhu. Stroj umožňuje přesné rozložení tréninkových lekcí a díky rovnoměrnému zatěžování jednotlivých svalových skupin umožňuje ideální rozvoj celé svalové soustavy psa, podporuje rozsah pohybu a celkově vyváženou kondici. /Převzato./

Stále více majitelů psů v zahraničí používá pro své psy simulátory elektronicky řízeného pohybu a mají mnoho příznivců. Všichni majitelé psů, kteří mají potíže s pohybovým aparátem nebo dysplazii si tyto stroje nemohou vynachválit – přesně naprogramovaný trénink dokáže výrazně zlepšit kondici jejich psa a namísto užívání Rimadylu jejich pes přestává mít potíže. Neumíme zařídit, aby náš pes šel rychlostí, kterou zvolíme určitý počet metrů nebo km naprosto vyrovnaně a pravidelně, v praxi nelze zastoupit počítač, který přesně řídí délku trasy, rychlost pohybu a navíc zajistí, jestli se půjde po zdolání přesně naprogramovaného úseku do prudkého nebo mírného kopce či z kopce, jak dlouhý úsek zvíře musí ujít nebo jak dlouho má jít či běžet nebo klusat. Takové přesné rehabilitační procházky zařídí jen centrální mozek psího stroje, s ohledem na výšku psa, věk psa, konkrétní zdravotní problém. Rehabilitace psů je pro mnoho zahraničních psích majitelů stejně důležitá, jako rehabilitace lidí a proto speciální týmy veterinářů jsou velmi pyšní na nejmodernější psí stroje, při jejichž vývoji spolupracovali. Simulátory však lze využít i jinak – policejní psi na nich trénují svou kondici také pravidelně a běží trošku vyšší rychlostí, výsledkem jsou však silní a odolní psi s vynikající fyzickou kondicí, kteří v praxi podávají neuvěřitelné výkony. Svou fyzičku na nich zlepšují i ti nejúspěšnější psi, kteří běhají agility, flyball, makety při obranách a potom mají vyštěkat figuranta, dostihoví psi, saňoví psi nebo záchranáři. Výstavní psi obvykle trénují proto, aby cíleným tréninkem s vhodně zvolenou zátěží zpevnili hřbet, vypracovali hrudník nebo získali svalnatou nádhernou postavu, výdrž a kondici. Někteří majitelé vítězů z prestižních psích výstav, i Cruftowy výstavy, již v posledních letech přiznávají, že při přípravě na výstavu využili treninku na psím stroji. Psí výcviková centra a psí školy v zahraničí nabízejí pravidelný trénink na psím stroji svým zákazníkům pro jejich psí miláčky a věty Konec neposlušným psům !, Unavte svého psa pořádným během !, Váš pes nebude doma ničit věci a zbytečně štěkat, protože ho unavíme ! jsou součástí jejich reklamní kampaně. I to má svou logiku – mnoho lidí chová v bytech temperamentní psy, kteří potřebují pořádnou fyzickou zátěž. Rehabilitační psí fit centra nabízejí využití simulátoru pro všechny pejsky, kteří jsou v blahobytné kondici a potřebují shodit nějaké kilo nebo kila, aby byli zdraví, pružní a jejich srdíčko pracovalo bez zbytečně zátěže. Takže takhle se využívají psí stroje v zahraničí. Prodávají se ve čtyřech velikostech a provedeních, výrobců je více a jsou vybaveny nejmodernější elektronikou. Mě osobně zaujalo Profi provedení využívané v policejních výcvikových střediscích nebo veterinárních klinikách, které má silný motor a v průběhu jednoho dne se na něm může vystřídat slušný zástup pejsků a psů i v té nejtěžší váhové kategorii. Bohužel, tyto psí stroje zatím v naší republice nikdo nepoužívá. V průběhu letošního podzimu jsem tedy věc konzultovala se zahraničními odborníky, vydala se do zahraničí na pár návštěv, abych si udělala vlastní dojem, jak vše funguje a jaké zkušenosti mají lidé, kteří psí stroje používají v praxi. Protože jsem na vlastní oči viděla mnoho psů, jejichž zdravotní stav se zlepšil, mluvila s jejich majiteli a mluvila s lidmi, kteří psí stroje obsluhují, byla jsem stále více nadšená. Dysplazie je dnes celosvětový problém všech pejskařů, všichni chceme, aby naši mladí psi byli v dobré kondici, než půjdou na rentgen a použití simulátoru s vhodným programem může vývoj zvířete velmi vhodně nasměrovat. Také všichni majitelé psů se zdravotními problémy pohybového aparátu mají jediné přání – chtějí, aby jejich psí kamarád byl co nejdříve v pořádku, aby byl stejně pohyblivý a šťastný jako dříve, bez bolestí při pohybu. Trenéři, kteří s lidmi a psy spolupracují jsou také různí, i to pro mě byla zajímavá zkušenost. Závěrem bych ráda dodala, že jeden psí simulátor pohybu v profi provedení s nejmodernější elektronikou už v ČR je. Z nabízených simulátorů pohybu byl vybrán ten nejlepší profi model se silným výkonem motoru a mnoha možnostmi využití. Protože se jedná o nákladnou investici, není umístěn v našem areálu psí školy v Praze 7 Troja. Aktuálně je ve zkušebním provozu a v budoucnu bude určitě nabídnut majitelům psů, kteří by ho chtěli vyzkoušet a chodit na něj dlouhodobě trénovat. Upřednostněni budou zcela jistě majitelé psů, kteří chtějí využít psí simulátor pro své psy k rehabilitacím .