k

Chov psů

Péče o srst a úprava srsti

[27.01.2009] Snad každý majitel psa ví, že lidské šampony jsou pro psy nevhodné.

Některá plemena vyžadují střihovou úpravu a zde je namístě podotknout, že majitel by měl v každém případě vyhledat odborníka, který jeho pejska bude v průběhu roku pravidelně upravovat. Některým plemenům srst jen dorůstá, ale prakticky nelínají. Běžná údržba krátkosrstých plemen se liší nejen v množství času, které svému psímu miláčkovi musíte věnovat ale i správným výběrem pomůcek a přípravků pro koupel.

Snad každý majitel psa ví, že lidské šampony jsou pro psy nevhodné. Široká škála výrobků nejrůznějších značek jež je v současné době na trhu uspokojí však všechny. Jiný šampon je určený pro hrubou srst, jiný pro jemnou. Vhodné kondicionery vám zkrátí čas při výsledné úpravě. Při koupání je dobré využívat podložku, na které to psíkovi ve vodě nebude klouzat, využít můžete i ručník, na který psa postavíte. Voda by měla být přiměřeně teplá. Pokud se pes hodně bojí, sprchujte jej od nohou přes hrudník, až nakonec namočte záda. Není-li pes příliš znečištěný, není nutné příliš důkladně mít hlavu a obličejou část můžeme jen otřít. Chraňte oči a hlavně uši před vniknutím vody. Nechcete-li nechat svého psa přirozeně uschnout, můžete jej zvyknout na fénovaní, což je praktičtější zejména u malých plemen.

Pokud chceme psa po koupeli nechat venku, měli bychom zvážit, zda tomu odpovídá roční období, aby pes neprochladl. Psa bychom neměli koupat příliš často. Při pravidelné péči o srst to zpravidla ani není nutné. Majitelé dlouhosrstých psů by neměli při pravidelném kartáčování zapomínat na místa za ušima, kde se z nerozčesaných chlupů mohou vytvořit smotky srsti, kterým již nemusí pomoci ani nejlepší kondicionér a hřeben; potom přicházejí ke slovu nůžky.

Pravidelná péče o srst psa přispívá k lepšímu vztahu mezi pánem a psem. Někteří psi však kartáč a hřeben nesnáší a i nutné česání srsti se podobá malému souboji. Takové psy zvykejme na nutnost údržby postupně; většinou si však péči z naší strany již nezamilují a útrpně ji snesou jako jeden z našich dalších výmyslů.


 

© 2009 Ambra psí škola Věry Brunclíkové - 602 368 265 - Praha | kde nás najdete | napište nám