k

Chov psů

Chcete mít štěňátka?

[27.01.2009] Jaký je postup, pokud chceme, aby naše fenka měla štěňátka s průkazem původu?

Majitelé fenky, kteří se rozhodnou nechat svou fenku nakrýt a stát se dočasnými majiteli roztomilých štěňátek se často ptají, jak postupovat, aby měla štěňátka průkaz původu.

Průkaz původu mohou mít štěňátka v případě, že jejich rodiče jsou čistokrevní s průkazem původu a splnili podmínky pro uchovnění - tkzv. bonitaci. Obvykle se vyžaduje, aby rodiče absolvovali předepsaný počet výstav. Některá plemena psů absolvují i svod nebo jejich rodiče musí mít zkoušky z výkonu a bonitaci. Podmínky jsou specifikovány pro jednotlivá plemena dle stanov chovatelských klubů. 

Majitel fenky si nechá zeregistrovat ochranný název své chovatelské stanice na ČMKU. Registrace obvykle nějakou dobu trvá, vyřizujeme proto raději s několikaměsíčním předstihem. U poradce chovu je nutné vyžádat krycí list s předstihem. Při krytí jezdí obvykle fenka za psem. Cena za krytí by měla být pevně stanovena před narozením štěňat a to písemnou formou.

Vedle samotné přípravy pro psí mámu věnujeme pozornost i inzerci. Většinu inzerátů v kynologických časopisech je nutné podávat s několikatýdenním předstihem, což mnohdy chovatelům - začátečníkům způsobí rozčarování. Pro termín porodu raději uzavřeme dohodu s veterinářem pro případ, že by nastaly nějaké komplikace. Ideální je, pokud veterinář naši fenku zná. Mnoho chovatelů navštíví veterináře na vyšetření ultrazvukem v době březosti. 

Po narození štěňátek můžeme očekávat návštěvu poradce chovu, který může provést kontrolu vrhu a péče o štěňata. Před odchodem k novému majiteli štěňátka bývají tetována a je zažádáno o průkaz původu, který obvykle chovatel obdrží v době, kdy jsou již štěňata u nových majitelů.


 

© 2009 Ambra psí škola Věry Brunclíkové - 602 368 265 - Praha | kde nás najdete | napište nám